oczy

Nie da się ukryć faktu, że z wiekiem nasz wygląd się zmienia, tkanki wiotczeją, pojawiają się zmarszczki, a powieki zaczynają opadać. Każda kobieta chce wyglądać atrakcyjnie i jak najmłodziej się da, niezależnie od wieku. Dlaczego więc mamy sobie tego odmawiać, skoro medycyna estetyczna poszła tak bardzo do przodu i pozwala na przeprowadzanie zabiegów, które są w stanie nas odmłodzić bez sztucznego efektu? Warto jest sobie pomóc odzyskać dawną pewność siebie i dobre samopoczucie, jeśli tylko można to zrobić.

Jeżeli zauważyłaś, że ciężko ci pomalować oczy, twoje powieki opadają, a pole widzenia wydaje się nieco węższe niż kiedyś, to znak, że może warto byłoby zastanowić się nad blefaroplastyką powiek.

Czym jest i na czym polega zabieg blefaroplastyki powiek?

Zabieg ten jest zabiegiem z dziedziny chirurgii plastycznej, łączący w sobie efekty zarówno zdrowotne, jak i estetyczne. Poprawiony zostaje wygląd powiek poprzez usunięcie nadmiaru skóry oraz ewentualnych przepuklin tłuszczowych, powodujących asymetryczny wygląd powiek. Zabieg ten poprawia także pole widzenia oraz funkcję powiek. Możliwe jest przeprowadzenie blefaroplastyki tylko górnych, tylko dolnych, lub i tych i tych powiek. Jest to sprawa indywidualna, przed zabiegiem koniecznie należy udać się na konsultację z lekarzem, który zadecyduje jaka wersja zabiegu będzie najbardziej odpowiednia i przyniesie jak najlepsze rezultaty. Całość trwania zabiegu to czas około dwóch godzin. Szwy ściągane są po siedmiu dniach od zabiegu. Lekkie opuchnięcie i siność powiek znika po mniej więcej dwóch tygodniach. Po zabiegu powinno się chronić oczy poprzez noszenie ciemnych okularów i nie wolno zapomnieć o wizycie kontrolnej tydzień po zabiegu.

Operacja korekty powiek przeprowadzana jest podczas znieczulenia miejscowego, jednak możliwa jest narkoza na życzenie pacjenta. Po zabiegu na znieczuleniu miejscowym nie jest konieczne pozostanie w szpitalu po zabiegu i można od razu udać się do domu.

Kto kwalifikuje się do operacji?

Po pierwsze są to osoby cierpiące na problem ptozy, czyli opadania powiek, osoby posiadające przepukliny tłuszczowe, lub obie te rzeczy na raz. Mięsień okrężny oka bywa przerośnięty u niektórych osób i wówczas istnieje możliwość usunięcia także niektórych jego części. Sam nadmiar skóry na powiece także jest elementem kwalifikującym do operacji – chirurg usuwa jej nadmiar oraz worki tłuszczu mieszczące się pod oczami. Zabieg gwarantuje wizualne odmłodzenie twarzy poprzez wyeliminowanie zmęczonego i ,,starego’’ wyglądu.

Jakie powikłania mogą wystąpić?

Zawsze należy być świadomym możliwych powikłań, żeby nie zostać przez nic niemiło zaskoczonym. Jak w przypadku każdej operacji, tak i w przypadku tej, powikłania mogą wystąpić w postaci np. odruchu oczno-sercowego, podczas którego następuje obniżenie ciśnienia krwi i pulsu. Może także nastąpić rozchodzenie się ran w miejscach po szwach, a także ektropium, będące najpoważniejszą możliwą komplikacją, polegające na odwróceniu powieki lub odstawaniu spojówki od oka. Oczy wówczas łzawią non-stop, a spowodowane jest to najczęściej usunięciem zbyt dużej ilości skóry albo problemami wynikającymi z blizn w okolicach więzadła i mięśnia.

O czym należy pamiętać?

Najważniejsze, to nie podejmować żadnych decyzji pochopnie. Wszystko powinno być przemyślane i skonsultowane z lekarzem, ponieważ jest to jednak inwazja w ciało w okolicy oczu, które odpowiadają w końcu za wzrok!