whisper-408482_960_720

Antykoncepcja to w dzisiejszych czasach zagadnienie, które przestaje być tematem tabu. Oczywiście, w dalszym ciągu naturalne metody antykoncepcyjne znajdują swoich zwolenników, ale coraz częściej jednak wolimy zaufać chemicznym bądź hormonalnym środkom antykoncepcyjnym, które charakteryzują się zdecydowanie wyższą skutecznością. Do wyboru mamy szerokie spektrum możliwości od prezerwatyw, po globulki dopochwowe, aż wreszcie tabletki hormonalne i antykoncepcję chirurgiczną zupełnie wykluczającą możliwość zajścia w ciążę. Kompromisem między doraźną, a stałą antykoncepcją jest implant antykoncepcyjny, który działa od 7 dni po wszczepieniu, a jednocześnie jest możliwy w każdej chwili do usunięcia.

W jaki sposób działa implant?

Implant wszczepiany jest zazwyczaj pod skórę w okolicy przedramienia. Wyposażony jest w progestagen, hormon niedopuszczający do zajścia w ciążę, który stopniowo jest uwalniany do organizmu. Implant sam w sobie można porównać do zapałki, a wszczepiony w ciało pacjentki pozostaje całkowicie niezauważalny. Jest wyczuwalny jednie pod palcami, co jednak nie powoduje żadnego dyskomfortu. Prawidłowo umieszczony implant nie ma jakiejkolwiek możliwości przemieszczenia się bądź uszkodzenia.

Zalety implantu antykoncepcyjnego

Implant znajduje szerokie zastosowanie w przypadku kobiet, które z powodów zdrowotnych nie mogą zdecydować się na zastosowanie tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek. Sprawdza się on również w przypadku kobiet karmiących piersią, gdyż nie ma on żadnego wpływu na przekazywany dziecku pokarm matki. To także rozwiązanie dla kobiet, które borykają się z tuszą i zastosowanie w ich przypadku chociażby plastrów antykoncepcyjnych nie miałoby racji bytu, ze względu na bardzo małą skuteczność. Wykorzystanie implantów zostało nawet zaaprobowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która przyznała, że jest to środek zdecydowanie bezpieczny ze względu na bardzo małe ryzyko skutków ubocznych.

Wady implantu antykoncepcyjnego

Implant nie działa natychmiast po jego wszczepieniu. Stopniowo uwalniane dawki progestagenu zaczynają zapobiegać ciąży po tygodniu, dlatego w tym czasie należy pamiętać o zastosowaniu innego rodzaju antykoncepcji. Przyjmuje się, że implant należy wymienić po około 3-5 latach od wszczepienia, przy czym w naprawdę nielicznych przypadkach wymagana jest jego wcześniejsza wymiana. Niedogodnością mogą być początkowo rozregulowane miesiączki, przy czym można je w dalszym etapie skutecznie wyregulować dzięki kontroli lekarskiej.

Skuteczność implantu i cechy zabiegu

„Implant wykazuje bardzo wysoką skuteczność, wynoszącą 99,5%” – przekonują specjaliści ginekolodzy z kliniki medycyny i ginekologii estetycznej SkinClinic w Warszawie. Zaletą implantu jest możliwość usunięcia go w każdym momencie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i oprócz odczuć związanych z wprowadzeniem implantu przypominającemu zastrzyk nie niesie ze sobą żadnych innych dolegliwości. Działa natomiast po tygodniu od momentu wszczepienia. Efekt zabiegu utrzymuje się od pół roku do nawet 5 lat. W tym czasie implant zapobiega jajeczkowaniu, a także przyczynia się do zagęszczenia śluzu w pochwie, co powoduje niemożność dotarcia plemników do komórki jajowej. Implant gwarantuje nie tylko komfort, ale także jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży, przy czym należy mieć na uwadze, że żaden z dostępnych środków nie da nam 100 procentowej skuteczności.

Więcej na temat implantu antykoncepcyjnego i ceny zabiegu dowiesz się na stronie https://www.skinclinic.pl/ginekologia-estetyczna/implant-antykoncepcyjny/.