KOMÓRKI MACIERZYSTE W ODMŁADZANIU SKÓRY

Komórki macierzyste to takie, które mogą dać początek każdej komórce i tkance organizmu. Mogą być pozyskane od zarodka, z krwi pępowinowej lub od dorosłego człowieka – wtedy są to tzw. mezenchymalne komórki macierzyste.

Mezenchymalne komórki macierzyste ( mesenchymal stem cells – MSC ) są to komórki o unikatowych zdolnościach samoodnowy i przekształcania się w inne komórki i tkanki występujące u człowieka, np.nerwową, mięśniową,kostną czy krew. MSC są obecne w organizmie człowieka przez całe życie,ale wraz z wiekiem ich liczba maleje. Spada tez ich potencjał do samoodnowy – dlatego się starzejemy.

Komórki macierzyste posiadają zdolność rozpoznawania uszkodzonych komórek i ich naprawiania. Podane do danej tkanki przybierają jej postać. W ten sposób uczestniczą w regeneracji tkanek. W miarę starzenia komórki w naszych tkankach ulegają uszkodzeniu, także w czasie urazu lub choroby. W takich sytuacjach aktywowane są nasze własne komórki macierzyste, które wymieniają obumarłe komórki na zdrowe: odbudowują naczynia krwionośne, regenerują blizny, nerwy, ścięgna, goją rany itp. MSC znajdują się  w skórze, tkance mięśniowej, tłuszczowej i we krwi. Najczęstszym miejscem wykorzystywanym w medycynie do ich pozyskiwania jest tkanka tłuszczowa. Stosuje je się obecnie w wielu schorzeniach onkologicznych, ortopedycznych i hematologicznych.

tulip_web


Od niedawna bardzo modne stało się ich użycie w odmładzaniu i regeneracji skóry. 

Zabieg polega na pobraniu od pacjenta tkanki tłuszczowej, np. z okolicy kolan, ud, brzucha, a następnie po specjalnym przygotowaniu za pomocą systemu filtrów pozyskaniu komórek macierzystych. Komórki te podaje się pacjentowi w okolice twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni za pomocą śródskórnych iniekcji podobnie jak przy klasycznej mezoterapii.

Można również ostrzykiwać tą metodą owłosioną skórę głowy w celu leczenia wypadania włosów o różnej etiologii.

Zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu, tuż po nim pacjent wraca do domu. Efektów można spodziewać się po około miesiącu w postaci poprawy kolorytu skóry, spłycenia drobnych zmarszczek, poprawy nawilżenia, napięcia i gęstości skóry.

Dzięki temu , że jest to materiał autologiczny, tzn.pochodzący z własnego organizmu, nie mogą wystąpić żadne reakcje alergiczne czy podrażnienie.

Z tego powodu zabieg ten jest szczególnie polecany pacjentom z alergiami, osobom nietolerującym np. syntetycznych wypełniaczy lub których organizmy bardzo szybko rozkładaja podany w iniekcji kwas hialuronowy. Druga grupą pacjentów, dla których wskazany jest ten zabieg są osoby starsze, które ze względu na upływ czasu posiadają głębokie zmarszczki. W takiej sytuacji łączymy dwa zabiegi, tzn.podanie komórek macierzystych z  dodatkowym wypełnieniem tłuszczem, tzw. lipofilingiem pozyskanym w trakcie tego samego zabiegu.

Efekt przed i po zabiegu Tulip Nano System Transfer

Efekt przed i po zabiegu Tulip Nano System Transfer
Komórki macierzyste4000złLipofiling4000-6000złLipofiling+komórki macierzyste7000zł